Prodávám společnost, Díl 2.: Zájemce na světě
29. 01. 2025Tento příspěvek je pokračováním příspěvku „Prodávám společnost, Díl 1.: První kroky“
V předchozím příspěvku jsme shrnuli postup, jak úspěšně připravit společnost na prodej. Nyní se podíváme na samotný proces prodeje, a to zejména jak oslovit potenciální zájemce a vyjednávat s těmi, kteří již projevili zájem o koupi Vaší společnosti.
Hledání zájemce
Poté, co jste se připravili na prodej společnosti, můžete přistoupit k vyhledávání zájemce. Nejprve je třeba provést prvotní analýzu relevantního trhu a potenciálních zájemců, kterými mohou být například konkurenční společnosti, případně smluvní partneři v dané oblasti, kteří by mohli mít zájem rozšířit své vlastní podnikání. Pro oslovení těchto potenciálních zájemců je vhodné vyhotovit krátký nabídkový list se základními informacemi o vaší společnosti – nezapomeňte v něm shrnout i podstatné prvky, kterými můžete zájemce zaujmout.
Oslovení investorů
Při oslovení investorů a následném vyjednávání doporučujeme uzavřít se zájemci smlouvu o mlčenlivosti (NDA), kterou se ochráníte před případným únikem či zneužitím informací o vašem podnikání. Po obdržení nezávazné nabídky od oslovených zájemců, je vhodné se se zájemci sejít a případně vybrat zájemce, se kterými chcete pokračovat v samotném jednání o prodeji společnosti.
Due diligence
V následující pokročilejší fázi vyjednávání zájemci zpravidla chtějí zjistit podrobnosti o Vaší společnosti a přesvědčit se o nich, aby měli jistotu, že jim koupě Vaší společnosti nepřinese nečekaná rizika. Tento proces se nazývá Due Diligence a zájemci po Vás zpravidla budou chtít doložení nejrůznějších dokumentů a informací, a zpravidla si nechají vyhotovit externí prověrku. Připravte se na to, že v rámci prověrky se bude zkoumat zejména faktické fungování společnosti, možná rizika a slabá místa, a to nejen z veřejných rejstříků a předložených dokumentů, ale také osobní prohlídkou provozovny či rozhovorem s vedoucími zaměstnanci.
Více o „Due Diligence“ uvádíme zde.
Uzavření smlouvy o prodeji podílu
Bude-li vybraný zájemce s výsledky Due Diligence spokojen, můžete s ním uzavřít smlouvu o prodeji společnosti. Ve smlouvě budou často zohledněny výsledky Due Diligence a zájemci budou často požadovat záruky a případně tomu také přizpůsobí nabídku kupní ceny za podíl ve společnosti.
Při přípravě a uzavírání smlouvy je vhodné obrátit se na právního poradce, abyste měli jistotu, že podmínky ujednané ve smlouvě budou mít vámi zamýšlené účinky a nepřinesou žádná rizika - např. možnou neplatnost některého ujednání. Po vyjednání všech podmínek a podpisu smlouvy už zbývá pouze provést prodej, zapsat jej do obchodního rejstříku a předat společnost novému vlastníku v souladu se smlouvou.
Více o smlouvy o prodeji podílu zde.
Zájemci často vyžadují sjednání „přechodného období“, ve kterém se zavážete ve společnosti zůstat jako manažer a dbát na zajištění plynulého provozu. Po toto období často dochází k odkladu splátky kupní ceny a následnému zohlednění výsledné ceny za podíl v návaznosti na budoucí hospodářské výsledky společnosti. Možných způsobů je mnoho a záleží především na vzájemné dohodě.