Transakční slovníček: Due Diligence

09. 01. 2025

Slovní spojení Due Diligence do českého business prostředí přišlo z USA a vzhledem k tomu, že k jeho obsahovému překladu by nám dvě slova nestačily, uchytilo se i v našem prostředí. Kdybychom Due Diligence přeložili doslovně, tak by pojem zněl „náležitá pozornost.“ Co si, ale před touto náležitou pozorností představit?

 

Při nabytí společností nemá kupující žádnou zákonnou záruku, že je společnost provozována řádně, v souladu s právními předpisy a že její majetek a činnost má skutečně hodnotu, kterou požaduje prodávající. Prodávající si při prodeji zase může učinit prověrku, aby uvedl procesy společnosti do pořádku z pohledu kupujícího.

 

Jde tedy o jakousi prověrku prodávané nebo nabývané společnosti, zejména za účelem získání informaci pro vytvoření celkové představy o společnosti, objektivní stanovení její ceny a následném učinění informovaného rozhodnutí. Due Diligence se může realizovat ve vztahu k různým oblastem, nejčastěji se však realizuje v oblasti právní, finanční, daňové, personální, technické a IT. Při akvizici společnosti se společnost často posuzuje komplexně z pohledu více oblastí.

 

Je pouze na stranách, aby si samy stanovily, do jaké hloubky chtějí prověrku činnosti cílové společnosti provést. Due diligence se obvykle zaměřuje alespoň na oblasti právní, finanční a daňové. Rozsah Due Diligence se ale bude vždy lišit. Například v případě nabývání provozu v továrně bude zásadní pozornost věnována také otázkám bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, otázkám předcházení požáru a případných zvláštních rizik spojených s provozem. Takovýmto rizikům by nebyla přikládána stejná pozornost při nabývání společnosti zaměřující se na vývoj software.

 

Zvláštní povahu mají prověrky právní a daňové, jejichž účelem je posoudit soulad podnikání společnosti s právními a daňovými předpisy a případně také posoudit oprávnění prodávajícího převést podíl v cílové společnosti. Zjištěné nesrovnalosti se mohou podepsat na snížení kupní ceny, případně zavedení zvláštních záruk, případně pozastávky z kupní ceny.

 

Při nabývání kapitálově významnějších projektů je současně vhodné provést finanční Due Diligence, jehož účelem je posoudit finanční zdraví společnosti a v návaznosti na něj také stanovit způsob a úhrady výše kupní ceny, i pokud by se měly samotný převod společnosti anebo úhrada kupní ceny realizovat až později.

 

Provedením Due Diligence však rozhodně nedochází pouze k ochraně kupujícího, ale také prodávajícího. Její provedení nejen zvyšuje důvěru potencionálního kupce, ale také eliminuje jeho případnou nespokojnost s akvizicí v budoucnu a zmírňuje případný rozsah jeho odpovědnosti za vady a skryté vady věci.

 

Rádi Vám poskytneme více informací o Due Diligence, a v případě potřeby předáme kontakt na poskytovatele těchto služeb.