Vybral jsem si společnost, co teď?

01. 02. 2025


Tento příspěvek je pokračováním příspěvku 
Kupuji společnost, první kroky“ 

 

Vybral jsem si společnost, co teď?

 

V případě, že jste již vyfiltrovali několik nejvhodnějších společnosti pro vyjednávání o koupi, je čas na fázi akvizice jedné ze společností. Také tato část akvizice se skládá z několika kroků, které byste v žádném případě neměli vynechat. Dobré je se připravit i na to, že koupě společností může být časově náročná.

 

Akviziční úvěr je cesta

Koupě společnosti je často finančně velmi náročný výdaj, na který většinou nemá kupující dostatek vlastního kapitálu. V takovém případě se nabízí zařídit si akviziční úvěr u některé z bank. Ty jsou většinou ochotny poskytnout úvěr ve výši 50 – 90 % z očekávané kupní ceny s poměrně výhodnou úrokovou sazbou. Do banky však nelze jen tak přijít a požádat o úvěr ve výši několika desítek milionů korun. Je potřeba bance předložit dokumenty, ve kterých budou informace o společnostech, které plánujete koupit. Těmi se rozumí zejména dosavadní ekonomická stabilita společnosti, perspektiva oboru, ve kterém společnost podniká, majetek společnosti (aby se případně mohla banka nějak zajistit), ale zřejmě toho po vás bude vyžadováno ještě více. Každopádně je dobrým řešením oslovit více bank, vzniká tak větší šance na obdržení pro vás nejvýhodnější nabídky.

 

Čas na rámcovou nabídku!

Po zajištění akvizičního úvěru byste měli předložit aktuálním společníkům svoji nabídku, která sice zatím bude rámcová a nezávazná, bude však obsahovat údaj o ceně, za kterou budete ochotni společnost, v případě, že projde kompletní prověrkou, koupit. V této nabídce se obvykle bude vyskytovat i způsob splacení kupní ceny (tedy najednou nebo ve splátkách apod.). Je vhodné současně uzavřít i dohodu o exkluzivitě, která vám zajistí, že společnost nebude moci přijímat jiné nabídky na koupi.

 

Bez due diligence se neobejdete

Následuje možná nejnáročnější fáze ze všech. Vybranou společnost je potřeba kompletně prověřit, a to jak z ekonomického, účetního i daňového hlediska, tak i z toho právního, personálního a majetkového, abyste zjistili co nejvíc informací o vyhlédnuté společnosti. Zjednodušeně je potřeba se zaměřit na všechny aspekty společnosti, abyste zajistili, že nekupujete zajíce v pytli. V této fázi bude zřejmě nutné zajistit služby účetních firem a právních kanceláří, které za vás tuto nevděčnou práci kvalitně udělají. Výdaje pouze na due diligence vás však pravděpodobně vyjdou na vyšší stovky tisíc korun, nebo i na vyšší miliony. V případě zjištění určitých nesrovnalostí vám tedy tuto částku nikdo nevrátí. Každopádně je nutné si uvědomit, že je lepší učinit tento výdaj než koupit špatně řízenou firmu, což by mohlo mít nedozírné následky.

 

Více můžete zjistit zde „Due Diligence

 

Příprava transakční dokumentace

Ani kompletní prověrkou vše nekončí, nyní je potřeba sepsat smlouvu o koupi podílu a všechny dokumenty s převodem společnosti související. Příprava této dokumentace může zabrat několik týdnů (někdy i měsíců), ale vyplatí se jí nepodcenit a kontaktovat zkušeného advokáta. V této fázi je důležité si s advokátem ujasnit, která práva a povinnosti budete chtít vepsat do transakčních smluv, a zároveň v tomto ohledu vyjednávat s protistranou, která se logicky mnohdy bude snažit o přesný opak toho, co vy chcete.

 

Podpis smlouvy o převodu podílu ve společnosti

A po přípravě transakční dokumentace přichází již poslední krok. Podepsat smlouvu, zapsat se jako nový společník do obchodního rejstříku a případně také jmenovat nový management společnosti.